top of page

Ar ko nodarbojas Ārlietu ministrija?

  • Writer: Taisnība Raksta
    Taisnība Raksta
  • Nov 26, 2024
  • 3 min read

Virsrakstā uzdotais jautājums nav retorisks. Ņemot vērā ārlietu ministres B.Bražes braucienus uz AAE un ministrijas pēdējā laika darbības, nav saprotams ar ko īsti šī iestāde nodarbojas un/vai kāds vispār kontrolē tur notiekošo?


Pagājušajā piektdienā B.Braže kā jau ierasts paziņoja par kārtējo “sasniegumu”. Rīgā bija pulcējušies vairāki desmitu valstu juridiskie eksperti, lai spriestu par nākamajiem soļiem, kā izveidot Īpašo tribunālu agresijas noziegumam pret Ukrainu un sauktu Krieviju pie atbildības. Kā noradīja Braže, tad “mēs sagaidām, ka šodienas sarunai būs ievērojami rezultāti, un mēs varēsim rast vienotību specifiskajos grūtajos jautājumos, kas ir saistīti ar tribunālu. Bet visi piekrīt, ka tribunāls ir jādibina, ka agresoram jātiek sauktam pie atbildības, bet taisnīgumam jātop atjaunotam.” Kā norādīja Ukrainas pārstāve Šis tribunāls ir nepieciešams, jo pirmkārt, Starptautiskā Krimināltiesa nevar izskatīt tieši agresijas noziegumus. Otrkārt, jo Krievija nav parakstījusi Romas statūtus un līdz ar to nav Starptautiskās Krimināltiesas jurisdikcijā. Mēs jau ieraugām diezgan absurdas lietas, ka pie esošā “starptautisko tiesību regulējuma” ir problēmas saukt Krieviju pie atbildības.


Viss skan ļoti labi un nav šaubu, ka VISAS personas no Krievijas puses ir jāsauc pie atbildības, bet jautājums paliek – kurš un kā to izdarīs, ja Krievija šajā karā nepiedzīvo sakāvi? Un šeit ir jautājums rietumu valstu pusē – kā tad tiks Bražes vārdiem runājot “atjaunots taisnīgums”? Šobrīd ir izveidojusies absurda situācija – rietumu līderi zvana kara noziedzniekam Putinam un mēģina ar viņu vienoties par “mieru”. Tad tiks parakstīti dažādi “miera līgumi”, kuros rietumu valstis apņemsies kaut ko ievērot attiecībā pret Krieviju un tās prasībām saistībā ar Ukrainu. Tātad, rietumu valstis slēgs līgumus ar personām, kuras ir jāved uz tribunālu un jāpakar par pastrādātajiem kara noziegumiem Ukrainā. Vai jums šis viss neizklausās šizofrēniski?


Visā šajā sakarā māc bažas, ka Bražes kūrētais “speciālais kara tribunāls” būs tikai kārtējais starptautiskais NEKAS pret Krieviju. Ir acīmredzami, ka vairāki rietumu līderi vēlas pēc iespējas ātrāk izbeigt karu Ukrainā, lai vai ko tas maksātu un atgriezties iepriekšējā dzīvē, kad ar Krieviju varēja tirgoties un draudzēties ignorējot pilnīgu visu, ko Krievija dara. Ņemot vērā Krievijas sastrādāto (kara noziegumi) Ukrainā ir kaut kā jātiek galā ar dažādiem morāles dabas un juridiska rakstura jautājumiem, kuri atrodas uz galda. Līdz ar to, visticamāk šis “speciālais tribunāls” sakārtos jautājumus, ka ne jau Krievijas politiskā vadība atbildēs likuma priekšā par visu sastrādāto Ukrainā. Labākajā gadījumā zemākā ranga izpildītāji tiks ievietoti starptautiskajā meklēšanā, kurus Krievija nekad neizdos un ar to viss beigsies.


Lai tiktu īstenots “taisnīgums”, tad būtu jābūt kā Nirnbergas tribunālam, kur tiek apcietināta visa Krievijas politiskā, armijas, drošības dienestu, valsts sektora, biznesa vadība un spriesta taisnīga tiesa. Visi taču saprot, ka šajā gadījumā nekas tāds nenotiks, jo Krievija ne tikai nav kapitulējusi, bet gatavojas jau nākamajam karam un vēl piedevām rietumu līderi “slēdz miera līgumus” ar tiesājamo personu.


Līdz ar to, rodas jautājums – kam šis viss teātris ir domāts, ja nekāds “taisnīgums” te netiks ieviests? Mūsu ārlietu dienesta vadībai būtu jābeidz tērēt resurss bezjēdzīgām “teātra izrādēm”. Joprojām neesam saņēmuši skaidru un godīgu atbildi no B.Bražes, ko viņa īsti darīja pie Krievijas sabiedrotā AAE. Kādus Latvijas ārpolitikas uzdevumus B.Braže tur risināja, jo zināms, ka nekādi svarīgi Eiropas valstu ministri tur neatradās. Varbūt ārlietu ministrija varētu definēt kāda Latvijas valsts attieksme pret AAE, kam ir “stratēģiska partnerība” ar Krieviju? Vai mūsu valsts tagad draudzēsies ar valstīm, kuras aktīvi atbalsta Krieviju karā pret Ukrainu? Kādi ir mūsu valsts ārpolitiskie mērķi šajā sakarā?


Jāatgādina, ka Latvijas Republika ir parlamentāra republika un Ārlietu ministrijai uzdevumus dod parlaments, bet šobrīd izskatās, ka B.Braže un ārlietu ministrija īsteno kaut kādu savu politiku un neviens šai iestādei nedz uzstāda uzdevumus, nedz liek par tiem atskaitīties.


Tāpat, ar interesi gaidām kā attīstīsies jautājums par to, ka ārlietu ministrija paziņoja, ka tā “respektēs” starptautiskās krimināltiesas nostāju jautājumā par Izraēlas premjerministra un bijušā aizsardzības ministra “tiesāšanu”. Daudzi tam nepiekrīt, tajā skaitā arī Saeimas Ārlietu komisijas vadītāja I.Mūrniece. Kura iestāde mūsu valstī definēs, kas ir Latvijas interesēs šajā gadījumā? Varbūt arī šo jautājumu B.Braže pārrunāja “slepenajā” tikšanās pasākumā AAE? Cik zināms, Izraēlas pārstāvji tur nebija. Tikai Krievijas un tās tuvo austrumu reģiona draugi.


ĀM ierēdnis nesaprašanā par to, kas jādara

Comments


Saņem jaunākos rakstus e-pastā!

Paldies, ka pieteicies!

milda.png
  • Facebook
  • X
bottom of page