top of page

ASV globālās piegādes ķēdes sabrūk, un līdz ar to arī paaudžu uzkrātā bagātība!

  • Writer: Taisnība Raksta
    Taisnība Raksta
  • Apr 7
  • 3 min read
Donalds Tramps un ASV tarifi

Pāreja no uz pakalpojumiem orientētas ekonomikas uz ražošanas ekonomiku vienas nakts laikā: Kā gan tas varētu neizdoties?


Pašlaik vairums ASV uzņēmumu tiek vērtēti kā globāli uzņēmumi: tie ir izveidojuši globālas piegādes ķēdes, lai izmantotu lētu, mazkvalificētu darbaspēku ārvalstīs, vienlaikus saglabājot augsti kvalificētas darbavietas vietējā ekonomikā. Ražošanas ārpakalpojumi ļauj eksportēt piesārņojumu uz valstīm ar zemām algām un mazāku regulējumu, vienlaikus importējot atpakaļ lētus produktus vietējam patēriņam. Tas izpaužas kā anekdotiska negatīva ASV tirdzniecības bilance. Šīs tirdzniecības shēmas atvasinājums ir pozitīva finanšu konta bilance, kas piesaista finanšu investorus ieguldījumiem ASV visā pasaulē. ASV uzņēmumi gūst iespaidīgus pozitīvas peļņas apmērus visā globālajā piegādes ķēdē, kas rezultējas augstas cenas pret peļņas attiecībās (high price-to-earning ratios) un kapitāla pieaugumā globālajiem investoriem. Ieguldījumu pieauguma ietekmē patēriņa cikls atkārtojas (līdz nesenam laikam).

ASV tarifu ieviešana vēršas pret šīm globālajām piegādes ķēdēm, UZREIZ izbeidzot lētu produktu patēriņu. Tramps aicina investorus būvēt vietējās rūpnīcas ASV, bet līdz tam patērētāji maksās daudz augstākas cenas. Šī plāna neprātīgums kļūst skaidrs, kad jūs apzināties, ka laika grafiks rūpnīcas uzbūvēšanai līdz pilnas operatīvās jaudas sasniegšanai parasti ir 2-4 gadi. Tas ir neiespējams uzdevums, ko sasniegt viena prezidenta termiņa laikā.


Uzraudzības institūciju vājināšana un varas centralizācija Trampa vadībā


Tikmēr, gatavojoties ražošanas pieplūdumam, Tramps, kuru atbalsta sauja lielo tehnoloģiju uzņēmumu, jau ir vājinājis būtiskākās regulatīvās un uzraudzības valdības aģentūras (nosauksim dažas: Ieņēmumu dienests, Vērtspapīru un biržas komisija, Patērētāju aizsardzības aģentūra, tiesu sistēma u.c.). Tas nozīmē mazāku juridisko aizsardzību patērētājiem un investoriem, centralizējot varu dažu politisko aģentu rokās un palielinot korupcijas riskus. Ja tas izklausās pēc shēmas, kas iedvesmota no Krievijas ekonomikas, tad jūs to saprotat pareizi, un varat paši aizpildīt detaļas par investīciju klimatu, kas gaida ASV.


ASV recesija kļūst nevis par "vai", bet gan cik drīz?


ASV recesija

Ar augstākām produktu cenām un zemākiem nodarbinātības rādītājiem ASV patērētāji varēs atļauties mazāk preču, kas nozīmē rūpnīcu jaudu nepietiekamu izmantošanu un mazāku enerģijas pieprasījumu. Tam ir globāla ietekme, jo ASV ir galvenais patēriņa tirgus, kas virza globālo pieprasījumu. Dažādu ekspertu viedokļi jau atspoguļo 60% recesijas iespējamību ASV ekonomikā (piemēram, Reuters, 5. aprīlī). Rezultātā mēs novērojam enerģijas cenu, piemēram, jēlnaftas, lejupejošu tendenci un pieaugošu "riska izvairīšanās" biznesa attieksmi. Tas nozīmē, ka ar samazinātu enerģijas pieprasījumu un zemu patērētāju un ražotāju noskaņojumu, darījumu vērtības un apjomi, kas tiek maksāti ASV dolāros, arī samazināsies.



Vai ASV dolāra uzticamība var tuvināties nestabilā kriptovalūtu aktīva tipami?


ASV valūta krīt

Pašlaik aptuveni 50% no globālajiem darījumiem notiek dolāros. Lielais darījumu skaits dolāros garantē likviditāti, kas kombinācijā ar relatīvi zemu inflāciju, padarīja ASV dolāru par ērtu vērtības glabāšanas līdzekli gan skaidrā naudā, gan T-obligācijās. Jaunākā Federālo Rezervju preses konference liecina, ka inflācijas paātrināšanās tarifu dēļ ir liels bažu avots un tā paliks pastāvīga parādība. Inflācija ir nodoklis cilvēkiem, kas tur dolārus. Tas nozīmē, ka bagātības glabāšana dolāros arī kļūst mazāk pievilcīga. Inflācija varētu paātrināties, ja Džeroms Pauels (ASV Federālo Rezervju sistēmas vadītājs), cenšoties ierobežot inflāciju, kļūs par Trampa nākamo atlaišanas upuri. Pašlaik mēs zinām, ka Trampa mērķis ir samazināt ASV procentu likmes. Tomēr ieguldījumi augstās inflācijas valūtā (iespējams, drīz sasniedzot divciparu skaitļus) ar zemu procentu likmi, ir negatīva atdeve no ieguldījumiem. Mēs esam redzējuši šādus valūtas piemērus Turcijā un Krievijā, kur notiek tirgus pašregulācijas jaukšana un valdības iejaukšanās Centrālas bankas funkcijās. Tas noved pie valūtas plūsmas kontroles un mākslīgi noteikta valūtas kursa. Problēma šoreiz ir tā, ka ASV ir vairāku triljonu tirgus un globāla monetārā sistēma ar daudzām iesaistītām pusēm.


Turklāt pašreizējo ASV pētniecības institūciju, kas atbildīgas par informācijas sniegšanu tirgiem, vājināšana palielina tirgus riskus un samazina caurskatāmību dolāru vērtspapīriem. Situācija, kad tvīti kļūst par galvenajām tirgus ziņām, izklausās ļoti līdzīgi monopolizētai tirgus manipulācijai, kur viena puse nepārtraukti uzvar, bet vidējais investors cieš pastāvīgus zaudējumus.


Sekas - iespējama paaudžu bagātības iznīcināšana


Mēs piedzīvojam nozīmīgas pārmaiņas globālajās tendencēs, un ja pašreizējā trajektorija turpināsies, notiks liela bagātības iznīcināšana. Šis nav laiks, kad paļauties tikai uz tehnisko analīzi. Tomēr tendenču prognozēšana ir sarežģīta, un mēs varam tikai izveidot scenārijus, lai mēģinātu sagatavoties sliktākajam, vienlaikus cerot uz labāko. Pašreizējo ASV administrācijas darbību dēļ ASV ekonomika ("pacients") ir ļoti slima un, pretēji tam, ko saka Hovards Lutniks, pacients nav pat tuvu atlabšanai, bet gan tieši pretēji – kļūst aizvien slimāks. Šis ir ļoti lipīgs gadījums, tāpēc turēšanās pēc iespējas tālāk var būt labākais rīcības veids, lai neinficētos.

Commenti


Saņem jaunākos rakstus e-pastā!

Paldies, ka pieteicies!

milda.png
  • Facebook
  • X
bottom of page