Braže apmeklē Krievijas sabiedroto pasākumu AAE
- Taisnība Raksta
- Nov 20, 2024
- 3 min read

Latvijas Republikas ārlietu ministre Baiba Braže no 15. līdz 17.novembrim uzturējās Apvienoto Arābu Emirātos (AAE), kur apmeklēja forumu “Sir Bani Yas”. Izbrīnu izraisa mediju un sabiedrības relaksētā attieksme pret šo Bražes ceļojumu, jo tas būtu pelnījis būt sabiedrības uzmanības centrā. Diemžēl ne ar to, ka šajā pasākumā būtu sapulcējušies Ukrainas sabiedrotie, lai steigtu pastiprināt atbalstu Ukrainai. Tieši pretēji, Braže aizdevās uz Krievijas Federācijas (KF) sabiedrotā AAE organizētu pasākumu, kurā piedalījās pats KF ārlietu ministrs Lavrovs un vairāki viņa sabiedrotie.
Maigi izsakoties mulsina Ārlietu ministrijas (ĀM) un Bražes paziņojumi attiecībā uz šī pasākuma apmeklēšanu. Kā norādīja Bražes padomniece, Bražei ir personīgs ielūgums no AAE ārlietu ministra uz šo augsta līmeņa slēgto forumu, ko organizē AAE Ārlietu ministrija sadarbībā ar ASV domnīcu "Atlantic Council". Bražes padomniece akcentēja, ka foruma fokusā ir Tuvo Austrumu, transatlantisko attiecību un drošības politikas jautājumi, tostarp Latvijas ārlietu ministre runās par Krievijas kara Ukrainā un Krievijas politikas ietekmi uz citiem pasaules reģioniem.
Padomniece arī uzsvēra, ka pilns foruma dalībnieku saraksts nav pieejams, bet ir zināms, ka piedalīsies gan Tuvo Austrumu valstu, gan ASV pārstāvji, gan vairāku Eiropas Savienības valstu ministri. Ministrei nav paredzēta mijiedarbība ar Krievijas pārstāvjiem.
Šis viss izskatās ļoti slikti, jo tas, ko Bražes padomniece saka īsti neatbilst realitātei. Pirmkārt, Braže dodas uz valsti, kas ir KF stratēģiskais partneris un neslēpti atbalsta KF cīņā pret Ukrainu un arī pret NATO (tātad arī Latviju). AAE ir zināma kā valsts caur kuru KF saņem tik ļoti nepieciešamās rietumu tehnoloģijas, ko tā pati nevar saražot. Caur AAE tiek apietas daudzas rietumu valstu uzliktās sankcijas un līdz ar to tā sniedz lielu atbalstu KF. Tāpat, zināms, ka daudzi KF oligarhi apmetušies AAE, jo tur var turpināt netraucēti nodarboties ar biznesu. Oktobra beigās AAE prezidents viesojās KF (maz prezidentu brauc uz KF) un V.Putins raksturojot abu valstu attiecības raksturoja tās kā “stratēģisku partnerību”. Tas pasaka daudz par AAE. Arī domājot par dažu labu “biznesa projektu” te pat Rīgā, kas nāk it kā no AAE.
Otrkārt, mūs interesē, kuri tad bija tie ietekmīgie Eiropas valstu ministri, ASV pārstāvji un Tuvo Austrumu pārstāvji ar kuriem tika pārrunāti tik svarīgie ģeopolitiskie jautājumi. No publiski pieejamās informācijas nav atrodamas NEVIENS kaut cik vērā ņemam ES valstu ministrs, kurš būtu apmeklējis šo forumu. Tāpat nav publiski pieejama informācija par nozīmīgu ASV politiķu vai citu amatpersonu dalību šajā pasākumā. Atklātajos informācijas avotos ir atrodama informācija, ka šajā pasākumā piedalījās Serbijas ārlietu ministrs Marko Duričs, kuru būtu grūti nosaukt par Latvijas vai Ukrainas draugu un sabiedroto. Par vienu Bražes tikšanos gan izdevās interneta dzīlēs atrast informāciju. Dīvaini, kāpēc gan vienmēr tik aktīvā “X” platformas lietotāja Braže šoreiz nelielījās ar dažāda veida bezjēdzīgām bildēm, ierakstiem, kas viņai tik raksturīga. Tātad, Ēģiptes ziņu portālā dailynewsegypt.com ir pieejama informācija, kur Ēģiptes ārlietu ministrs Badr Abdelatty pastāsta par savu vizīti šajā forumā. Viņš ir saticis jau pieminēto Serbijas ārlietu ministru, kā arī Pakistānas premjerministru un ārlietu ministru. No Eiropas ir izdevies satikt Aneti Vēberi, kura ir ES īpašā pārstāve Āfrikas ragā (jā, arī tādi amati pastāv ES). Un tad, Ēģiptes ārlietu ministrs piemin, ka viņam bija tikšanās ar Latvijas ārlietu ministri Braži ar kuru tikšanās laikā esot “apliecinājis Ēģiptes apņemšanos stiprināt attiecības ar Latviju, uzsverot konsekventu politisko konsultāciju nozīmi divpusējai koordinācijai starptautiskos forumos.” Viņš pauda Ēģiptes vēlmi paplašināt sadarbību un palielināt divpusējo tirdzniecību. Pēc tikšanās ar Braži, Ēģiptes ārlietu ministrs ticies ar KF ārlietu ministru Lavrovu. Tikšanās laikā “ministri bija vienisprātis, ka ir svarīgi turpināt koordināciju, ņemot vērā abu valstu līderu norādes un prezidenta Abdelfataha El-Sisi neseno dalību BRICS samitā Kazaņā.” Viņi apsprieda vairākus svarīgus kopīgus ekonomikas projektus. Lūk, tā!
Krievijas mediji ziņoja par Lavrova vizīti šajā pasākumā un tikšanos ar AAE pārstāvjiem un citiem Tuvo Austrumu valstu pārstāvjiem. Nav nekādu ziņu, ka bez Bražes šajā pasākumā būtu piedalījušies kādi citi ES valstu ministri.
Līdz ar to, šajā sakarā rodas vairāki jautājumi. Ar ko tad īsti šajā pasākumā tikās Latvijas ārlietu minsitre un ko viņa tur runāja? Nav izprotams, kāpēc Bražei par visām varēm vajadzēja braukt uz KF sabiedrotās AAE rīkotu pasākumu, kurā kā izskatās viesojās tikai KF draudzīgu valstu pārstāvji. Vai jums nerodas sajūta, ka mums šeit kaut ko līdz galam nesaka mūsu ārlietu ministre?
No Bražes būtu jāprasa publiski paskaidrojumi par dalību šajā pasākumā, jo nav saprotams, kāds ir bijis Latvijas valsts ieguvums un interese no dalības šajā pasākumā. Bražes padomniece skaidroja, ka ministrei nav paredzēta mijiedarbība ar Krievijas pārstāvjiem, bet varbūt bija “neparedzēta mijiedarbība” ar KF pārstāvjiem? Tā kā pasākums bija slēgts un mums nav pieejama informācija par visiem dalībniekiem (nezin kāpēc tas ir slēpjams), mums ir pamats uzskatīt, ka Bražei, iespējams, ir kas slēpjams. Ņemot vērā, ka Bražes pirmssākumus ārlietu dienstā kūrēja tādi labi zināmi VDK ielikteņi kā Jānis Jurkāns un Valdis Birkavs, tad nevajadzētu izslēgt visneticamākās iespējas.
Comments