top of page

Karadarbība Ukrainā. Dronu karš.

  • Writer: Taisnība Raksta
    Taisnība Raksta
  • Feb 3
  • 4 min read

Vladimirs Putins un Volodimirs Zelenskis

Aizvadīta kārtējā kara nedēļa Ukrainā, kura karadarbības ziņā ievērības cienīgas izmaiņas nav nesusi. Ukraiņi apkopojuši statistiku par okupētajām teritorijām mēneša garumā. Statistika izskatās šādi:


23.12. – 29.12. zaudēta teritorija 106km² jeb vidēji 15km² dienā,

30.12. – 06.01. zaudēta teritorija 40km² jeb vidēji 6km² dienā,

07.01. – 12.01. zaudēta teritorija 79km² jeb vidēji 11km² dienā,

13.01. – 19.01. zaudēta teritorija 80km² jeb vidēji 11km² dienā,

20.01. – 26.01. zaudēta teritorija 83km² jeb vidēji 12km² dienā.


Ukraiņi, nemot vērā nebeidzamos uzbrukumu viļņus no krievu puses, cenšas saglabāt dzīvo spēku, tādēļ spiesti atkāpties, kad aizsardzība konkrētās pozīcijās zaudē efektivitāti. Pastiprināti tiek likts uzsvars uz dronu spējām iznīcināt pretinieku. Viena no taktikām ir kādas pozīcijas atstāšana, ļaujot to ieņemt pretiniekam, kuru pēc tam iznīcina ar dronu uzbrukumiem.

 

Atšķirībā no Krievijas Bruņotajiem spēkiem (KBS), Ukrainas formējumos ir izveidotas dronu apakšvienības un atsevišķi formējumi.


Ukrainas BS brigādes sastāvā izveidota dronu bataljona struktūra:

  • vadības elements,

  • izlūkrota – 12 dronu apkalpes ar koptera un lidmašīnas tipa droniem,

  • pašlikvidācijas (kamikadze) trieciena dronu rota ar 14 apkalpēm lidmašīnu un FPV tipa droniem,

  • trieciendronu rota 18 apkalpes ar koptera un FPV tipa droniem,

  • remontdarbnīca,

  • apgādes vads,

  • mediķu grupa.


Atļautais diennakts dronu izmantošanas apjoms – 115 dienas redzamības droni un 25 naktredzes droni, kas tomēr ir atkarīgs no uzdevuma un situācijas. Dronu piegāde parasti notiekot reizi nedēļā un apjoms ir 200-400 droni uz šādu btaljonu. Nepieciešamības gadījumā konkrētā frontes iecirknī dronu formējumu skaits var tikt palielināts.


Kopš pagājušā gada decembra ir izmainīta dronu piegādes sistēma Ukrainas Bruņotajos spēkos (UBS) - katrs formējums pats izlemj kāda tipa un klases dronus iegādāties. Decembrī UBS dronu iegādei tika iedalīts 1 miljards grivnu (23,8 miljoni EUR) un dronu iegāde notika pieminētajā decentralizētajā veidā. UBS turpmāk ikmēnesi saņems 2,5 miljardus grivnu dronu iegādei (59 miljoni EUR). Tādējādi esot izdevies efektīvi palielināt dronu pielietošanas veidus un palielināt to skaitu.

Ukraiņi arī atzīmē, ka ļoti svarīga loma ir smagajiem koptera tipa droniem „Vampir”, kurus izmanto kā triecienaviāciju. Ļoti efektīvi cīņā ar pretinieka tehniku.

 

Dronu pielietošanai ir arī ierobežojumi un mākslīgas problēmas. Tie ir laikapstākļu sensitīvi, ko cenšas izmantot uzbrucēji. Stiprs vējš, migla, spēcīgi nokrišņi būtiski ierobežo dronu pielietošanu, tādēļ šādos laikapstāķlos krievi cenšas īpaši aktivizēt uzbrūkošās darbības. Tiek atzīmēts, ka joprojām pastāv problēmas ar komandieriem, kas ir kūtri jaunu tehnoloģiju apguvē un ieviešanā sev pakļautajos formējumos.


Milzīgs ASV finansiālais un materiāli tehniskais atbalsts kopš 2022.gada beigām palīdzēja izveidot Ukrainas dronu būves industriju, kas tagad rezultējas ar spējām iegūt lielu pārsvaru dronu pielietošanā kaujas laukā.


Savukārt ukraiņu pretdronu taktika lielā mērā ir efektīva pateicoties nelielu radiolokācijas staciju pielietošanai, kas ļauj atklāt pretinieka dronu tuvošanos 3-4km attālumā. Ar radiolokācijas metodi atklāj arī dronus, kas tiek vadīts ar optiskās šķiedras metodi.


KBS tikai tagad tiek sākta atsevišķu dronu formējumu veidošana, savukārt koptera tipa dronu piegādes 50-70% atkarīgas no voluntieru sagādātā. Ar centralizētām piegādēm ir problēmas, kuras karaspēka vadība necenšas efektīvi risināt.


Izvērtējot informāciju, kas pieejama par dronu izmantošanu karadarbībā jāsecina, ka šīs tehnoloģijas attīstās nepārtraukti, līdz ar to dronu iegādes nekarojošas valsts bruņotajiem spēkiem saistītas ar tehnoloģiskas atpalicības risku. Kā zināms, esošais Latvijas Republikas aizsardzības ministrs pērk un pirks dronus lielos apmēros (vismaz tā viņš sola), taču pastāv risks, ka brīdī, kad tie būs jāliek lietā, tie izrādīsies tehnoloģiski novecojuši. Potenciālais pretinieks būs atklājis, kā cīnīties ar vakardienas droniem un efekts netiks sasniegts. Kā piemēru var minēt turku kompānijas „Bayraktar” operacionālā līmeņa dronus, kurus Ukraina iegādājās vēl pirms pilna mēroga iebrukuma. Dārgs lidaparāts, kurš intensīvas karadarbības apstākļos kļuva par vieglu mērķi, bet bija efektīvs kamēr karadarbība Donbasā noritēja ar zemu intensitāti. Šai sakarā svarīgi ir nepārtraukti sekot tehnoloģijām, veicināt to attīstība, taču iepirkumu ziņā jauzmanās. Svarīgākais ir apzināties un radīt sistēmu, kā krīzes tuvošanās brīdī iegādāties tieši to, kas tajā brīdī būs pats efektīvākais. Neapšaubāmi, ka dronu kā apbruņojuma ieviešana NBS ir augsta prioritāte. Karavīriem ir jābūt ikdienas saskarei ar šo 21.gadsimta ieroča veidu, taču, kā tas izriet no Ukrainas pieredzes, ļoti svarīgs ir izgatavošanas ātrums, daudzums un cena. Jo lētāk, jo vairāk var iegādāties. Jo vairāk var iegādāties, jo lielāks kaujas efekts.


Ukrainas dienestu stratēģiskās dronu operācijas pret Krievijas naftas pārstrādes un uzglabāšanas infrastruktūru turpinājās. 29.janvārī tika veikts trieciens pa naftas pārstrādes rūpnīcu Kstovā Ņizņijnovgorodas apgabalā. Rūpnīca ir viena no četrām lielākajām un modernākajām rūpnīcām Krievijā. Tur uzstādītas ASV ražotas iekārtas 1miljarda USD vērtībā. Rūpnīcai trāpīja četri droni.


Naktī uz 30.janvāri tika veikts trieciens pa naftas pārsūknēšanas staciju Andreapolē un raķešu arsenālu Tveras apgabalā. Tas ietekmēja naftas cauruļvada „Družba” darbību, naftas piegādi Ungārijai un naftas eksportostai Ustjlugā.


Naktī uz 31.janvāri Ukrainas spēki veica triecienu pa industriālo zonu Volgogradā, kur atrodas naftas pārstrādes rūpnīca un termoelektrocentrāle.


Zemāk ievietotajā grafikā redzama veiksmīgo triecienu statistika pa Krievijas naftas pārstrādes industriju.



Kā redzams no grafika, tad triecienu intensitāte atkal pieaug, pēc krituma 2024.gada augustā un septembrī. Tas, visticamāk, saistīts ar metodikas uzlabošanu, dienestu sadarbību un tāldarbības dronu ražošanas tempu pieaugumu. Turpinot šādu stratēģiju ukraiņu mērķis ir acīmredzams – iedzīt krīzē Krievijas ekonomiku, no kuras izkļūt esošajā situācijā būs nereāli. Lai gan ukraiņi zaudē teritorijas, tas zaudējums, pie kā nonāks Krievija nebūs salīdzināms. Diez vai Krievijai šādā situācijā būs svarīgi noturēt okupētās teritorijas. Vēl Ukrainas spēki nav nopietni pieķērušies Krievijas gāzes pārvades sistēmai, kuru bojājot ekonomiskais efekts būs krietni lielāks. Zīmīgi, ka KBS pretgaisa aizsardzība nespēj novērst triecienus pa kritiskās infrastruktūras objektiem.


Atgadināsim, ka triecienu Krievijas ieņēmumiem naftas tirdzniecībā deva ieviestās sankcijas pret naftas tankeru ēnu floti, un turpinājumā Indijas atteikšanās no 28.februāra iegādāties Krievijas naftu. D.Trampa plāns pierunāt arābus pazemināt naftas cenas gan pagaidām rezultātus nav devis.


Video ieskats no dronu karadarbības un kā Ukrainas BS ''medī'' krievu karavīrus

Comments


Saņem jaunākos rakstus e-pastā!

Paldies, ka pieteicies!

milda.png
  • Facebook
  • X
bottom of page