Krievijas tankkuģi zem sankcijām: sistēmu manipulācija un draudi kuģošanai
- Taisnība Raksta
- Mar 10
- 2 min read

Lai slēptu starptautisko sankciju pārkāpumus, Krievijas “ēnu flotes” kuģi bieži izmanto dažādas izvairīšanās metodes. Viena no šādām metodēm ir naftas pārkraušana no kuģa uz kuģi (STS operācija) un Automātiskās identifikācijas sistēmas (AIS) izslēgšana. Šādas darbības ir bīstamas gan videi, gan kuģošanas drošībai, jo palielina sadursmes risku starp kuģiem. Turklāt tas apdraud cilvēku dzīvības, jo negadījuma gadījumā tas sarežģī kuģa un tā apkalpes meklēšanas un glābšanas operācijas.
Saskaņā ar MarineTraffic vietnes datiem deviņi naftas tankkuģi, kas eksportē Krievijas naftu un naftas produktus no Baltijas un Melnās jūras ostām laika posmā no 2023. līdz 2025. gadam, vairākkārt tika reģistrēti ar izslēgtu automātiskās identifikācijas sistēmu. Šie kuģi ir: VIRAT (IMO 9832559), VANGUARD (IMO 9311622), AMAX ARROW (IMO 9419448), BREEZE (IMO 9305568), ZALIV BAIKAL (IMO 9360128), SAGAR VIOLET (IMO 9292981), LONG BAI (IMO 9388754), SAKARYA (IMO 9524463), AULIS (IMO 9233765).



Lielākā daļa no tiem ir veci tankkuģi, kas būvēti 2000. gadu sākumā. Tikai VIRAT var uzskatīt par “jaunu” – tas tika palaists ekspluatācijā 2018. gadā. Šiem kuģiem ir dažādi īpašnieki: daži atrodas Honkongā, citi – Māršala salās, Kiprā vai Seišelu salās.
Taču visiem šiem kuģiem ir kopīgs tas, ka tos pārvalda uzņēmumi ar neskaidru īpašumtiesību struktūru. Tie vairākkārt ir mainījuši nosaukumus un karogus, saņēmuši apdrošināšanu no Krievijas apdrošinātājiem, kuri ir iekļauti Lielbritānijas sankciju sarakstā (Ingosstrakh, VSK, AlfaStrakhovanie), regulāri piestājuši Krievijas ostās Baltijas, Azovas un Melnajā jūrā, un veikuši kuģu uz kuģi pārkraušanas operācijas. Un, protams, tie ir izslēguši AIS.


Un tas viss tiek darīts, lai transportētu Krievijas naftu, apejot ES noteikto 60 dolāru cenu griestu ierobežojumu.

Viens no šādiem tankkuģiem ir VIRAT, kas kuģo ar Panamas karogu. Neskatoties uz savu jauno vecumu, tas jau vairākas reizes ir mainījis nosaukumu: tas tika saukts par CRUDESUN (kopš 2018. gada jūlija) un VALOUR (kopš 2023. gada oktobra). Pašreizējo nosaukumu VIRAT ieguva 2025. gada 3. janvārī.

Saskaņā ar MarineTraffic datiem, tankkuģis piestāja Krievijas ostās Ust-Lugā, Gļendžikā un Novorosijskā, pēc tam devās uz Indijas un Turcijas ostām. Pa ceļam VIRAT vairākkārt izslēdza savu automātiskās identifikācijas sistēmu un veica naftas pārkraušanu no kuģa uz kuģi.


Cits piemērs ir AULIS, kas tika būvēts 2003. gadā un arī kuģo ar Panamas karogu. Pašreizējo nosaukumu tas ieguva 2024. gada 21. martā. Iepriekš tas piederēja uzņēmumam NOBLEFU CO LTD no Māršala salām un bija zināms ar nosaukumiem EURO SEA (kopš 2003. gada novembra), CALM SEA (kopš 2006. gada decembra) un NORDIC COSMOS (kopš 2022. gada oktobra).

Saskaņā ar MarineTraffic datiem AULIS ir apdrošināts VSK un bieži apmeklē Krievijas ostas Murmanskā, Primorskā un Kozmino. Pēc tam tas dodas uz Indijas un Ķīnas ostām. Tāpat kā VIRAT, arī AULIS ir izslēdzis AIS un veicis STS operācijas.


Tankkuģis VANGUARD savu pašreizējo nosaukumu ieguva 2024. gada septembrī. Iepriekš tas bija pazīstams kā Vladimir Tikhonov (kopš 2006. gada jūnija). Kopš 2024. gada septembra tas kuģo ar Barbadosas karogu, bet pirms tam – ar Gabonas (kopš 2024. gada janvāra) un Libērijas karogu. Tankkuģis tika būvēts 2006. gadā.

Kuģa faktiskie īpašnieki ir AVEBURY SHIPMANAGMENT LLCFZ no Apvienotajiem Arābu Emirātiem, taču tas ir apdrošināts Krievijas uzņēmumā Alfa Insurance, kas atrodas Apvienotās Karalistes un ES sankciju sarakstā. Tas nozīmē skaidru sankciju pārkāpumu vai pat apdrošināšanas neesamību.
Comments