top of page

Mācības „Zapad-2025” un no tā izrietošais...

  • Writer: Taisnība Raksta
    Taisnība Raksta
  • Feb 17
  • 4 min read
ZAPAD 2025

2025.gada septembrī notiks kārtējās „Zapad” sērijas militārās mācības, kurās jau tradicionāli Krievijas un Baltkrievijas Bruņotie spēki veic štāba vingrinājumus ar atsevišķām praktiskām epizodēm arī lauku poligonos. Mācības tradicionāli notiek Krievijas Kaļiņingradas anklāvā, Baltkrievijas teritorijā vai Krievijas rietumu pierobežā. Iepriekšējās „Zapad” mācības notika 2021.gada septembrī – dažus mēnešus pirms iebrukuma Ukrainā. Mācību oficiāli anonsētie mērķi un uzdevumi nav atkārtošanas vērti. Kaut kas par aizsargāšanos no draudiem u.t.t.. To būtība ir militāras agresijas plānošana rietumu stratēģiskajā virzienā, Rietumu reakcijas pārbaude (cik tālu var iet), atbalsta pasākums pretrietumu propagandas uzturēšanai, kā arī savu spēku pārbaude un baltkrievu integrēšana Krievijas militārajā plānošanā un spēku struktūrā.


Baltkrievijas režīma opozīcijas avoti publiskojuši informāciju, kas, iespējams, iegūta no avotiem Baltkrievijas militārajās struktūrās. Saskaņā ar to Baltkrievijas teritorijā uz mācībām ieradīsies Krievijas karaspēka kontingents, kas par 50% pārsniegs beidzamajās mācībās ievesto skaitu (oficiāli nosaukti 13 000 karavīri, kas piedalās mācībās). Atgādināsim ka kopīgajās mācībās „Sojuznaja rešimostj” piedalījās līdz 30 000 Krievijas karavīri. Krievijas kontingentu sastādīs tie formējumi, kas būšot atvilkti no Ukrainas frontes pēc tam, kad tur tiks panākts pamiers.


Scenārijs kā jau parasti – agresijas atvairīšana un potenciāls prettrieciens. Mācību laikā atklāti tiks demonstrēti uzbrukuma manevri.


Mācību laikā notikšot taktisko kodolieroču pielietošanas imitācija. Pašlaik publiski ir izplatīta informācija, ka Baltkrievijas teritorijā atrodas taktiskā kodolmunīcija, taču ar pierādījumiem publiskā telpā to neviens nav apstiprinājis. Demonstratīvai krāsu sabiezināšanai mācībās piedalīsies un poligonos būs redzamas radiācijas un ķīmiskās aizsardzības formējumi no abu valstu karaspēkiem. Acīmredzams, ka plānota klaji demonstratīva draudēšana NATO ar kodolieročiem.



Divi galvenie mācību mērķi:


  • iebiedēt potenciālo pretinieku un nodemonstrēt potenciālu, kas iegūts karadarbības pret Ukrainu laikā, kurā pielietoti visāda veida pretinieka iznīcināšanas līdzekļi,

  • pastāvīgi izvērst Krievijas kontingentu Baltkrievijas teritorijā.


Mācību rezultātā de facto taps izveidota Savienotās Valsts armija un likumīgi izvietoti Krievijas karaspēka formējumi. Pamatojošie starpvaldību dokumenti jau ir parakstīti. Tādējādi Baltkrievijas suverenitāte taps likvidēta, ko Krievija pasniegs kā atbildes reakciju NATO paplašināšanai un kā revanšs par neveiksmēm Ukrainā. Krievija un Baltkrievija parakstīja jaunu divpusējo līgumu par drošības garantijām Savienotās Valsts ietvaros (Договор между Российской Федерацией и Республикой Беларусь о гарантиях безопасности в рамках Союзного Государства). Līgums paredz kodolieroču pielietošanu, ja notiek uzbrukums kādai no dalībvalstīm. Līgums gan vēl nav ratificēts, taču tā droši vien ir formalitāte. Arī Ukrainas prezidents V.Zeļenskis paziņoja, ka viņa rīcībā ir informācija, ka Putins plāno Baltkrievijas teritorijā izvietot savu karaspēku, lai ievilktu Baltkrieviju karā pret Ukrainu.


Pats Lukašenko saskata šajās mācībās sev personīgu nozīmīgumu. Kā informē Baltkrievijas opozīcijas avoti, tad pret Lukašenko no kremļa vairāk nekā gadu tiek īstenota informācijas kampaņa ar mērķi pierādīt kritisku NATO apdraudējumu Baltkrievijas režīmam. Kā pierādījums kalpo reālo faktu par NATO kontingenta palielināšanu Baltkrievijas robežu tuvumā interpretēšana un „secinājumi” par esošu NATO kontingenta gatavību sniegt spēka palīdzību, ja Balkrievijā radīsies iekšpolitiska krīze. Citiem vārdiem sakot – atbalstīt opozīciju ar militāru palīdzību. Informatīvi psiholoģisko operāciju (IPO) personīgi pret Lukašenko koordinēti veic visi Krievijas specdienesti, piedaloties arī Baltkrievijas KGB. IPO mērķis ir stiprināt iedzimto Lukašenko paranoju, turēt viņu pastāvīgas bailēs. Lukašenko tuvāko loks saprotot šīs operācijas būtību, taču pats Lukašenko atsakās pieņemt realitāti, atrodas safabricētā draudu vērtējuma un personīgās paranojas psiholoģiskā ietekmē.


Krievijas stratēģiskajos plānos ietilpst sava karaspēka izvietošana Baltkrievijas teritorijā. Līdz šim Lukašenko bija izdevies atturēt krievu karaspēka izvietošanu republikas teritorijā, saprotot, ka tā var zaudēt varu un līdz ar to iedzīvošanās avotu.



Secinājumi.


Tas, ka kremlis Baltkrievijas teritoriju uzskata par savu placdarmu acīmredzams darbībās jau kopš Putina nākšanas pie varas. Acīmredzot, kremlis vairs nav ar mieru gaidīt un vienreiz šo operāciju grib pabeigt. Ko kremlis iegūs:


  • Pirmkārt - kontroli pār Baltkrievijas BS, kas ņemot vērā lielos zaudējumus karā ar Ukrainu, būs noderīgi draudēšanai NATO virzienā.


  • Otrkārt – Krievijas karaspēks varēs izvērsties tiešā tuvumā stratēģiskajam Suvalku koridoram.


  • Treškārt – iekšējās propagandas nolūkos Putins kā „krievu teritoriju vācējs” varēs kompensēt neveiksmes Ukrainā.


  • Ceturkārt – atrodoties Baltkrievijas teritorijā, Krievijas karaspēks var izvērsties gar Ukrainas rietumu robežu, līdz ar to atveras jauns virziens, no kura veikt gaisa, artilērijas u.c. triecienus pa Ukrainu. Galvaspilsēta Kijiva atrodas ļoti tuvu Baltkrievijas robežai, un kā zināms, 2022.gadā Baltkrievijas teritorija tika izmantota uzbrukumam uz Kijivu.


  • Piektkārt – atrodoties Baltkrievijas teritorijā un kontrolējot tās militārās infrastruktūras objektus, ir ērti plānot diversijas pret kaimiņvalstīm kā piemēram radiofrekvenču traucēšanu, dronu lidināšanu pāri robežai, ekoloģisku kaitējumu nodarīšanu kaimiņvalstu teritorijās, migrācijas un kontrabandas kontroli un veicināšanu u.c. nedraudzīgas darbības, kas nav militārs iebrukums. Kā piemērs nule notikušais drona trieciens pa Černobiļas AES drošības apvalku.


Vai mācības kalpos kā prelūdija tiešai militārai agresijai pret NATO valstīm, visticamāk ka nē tā iemesla dēļ, ka kremlim nepieciešama atelpa pēc kara Ukrainā (pie nosacījuma, ka š.g. pirmajā pusē izdosies sarunāt pamieru). Pati Baltkrievijas armija nenodrošinās Krievijai to nepieciešamo spēka apjomu, kas būtu nepieciešams iebrukumam NATO dalībvalstīs. Tomēr, kā jau atzīmējām, sākotnējais mērķis ir ieņemt izejas pozīcijas, lai pēc tam audzētu spēku apmēru. Atceramies, ka Putina ultimāts par NATO atkāpšanos līdz 1997.gada robežām nav atcelts. Krievija spēj ražot dažāda veida tāldarbības ieročus, trieciendronus, kā redzam, tad tādos apmēros, ka spēj nodrošināt dziļos triecienus pa Ukrainas teritoriju ikdienas (ar raķetēm retāk). Ja tiek panākta uguns pārtraukšana Ukrainā, tad Krievija netraucēti strādās pie arsenāla uzkrāšanas, ka kādā brīdī ļaus nodrošināt nevis simtu dronu triecienus, bet tūkstošu. Ja ļaus Krievijai atkal gūt palielinātu peļņu no energonesēju tirdzniecības, tad šāds drauds kaimiņvalstīm var kļūt par sāpīgu realitāti. Tādēļ pašlaik ukraiņu centieni sagraut Krievijas energonesēju pārvades un ražošanas infrastruktūru ir stratēģiski svarīgi netikai Ukrainai, bet visām Eiropas NATO dalībvalstīm, it sevišķi robežvalstīm.


VIDEO no ZAPAD 2017 - mācību incidents. Kaujas helikopteris uzšauj pa novērotājiem.

Comentarios


Saņem jaunākos rakstus e-pastā!

Paldies, ka pieteicies!

milda.png
  • Facebook
  • X
bottom of page